Ikke logget ind
 

Indeksering af skoleprotokoller

Projekt status
Antal skoler: 65
Antal protokoller: 246
Antal opslag: 108.478
Antal indtastede navne: 106.926
Skoleprotokollerne på denne side indeholder oplysninger om elever i de københavnske skoler fra 1753 og frem. Skoleprotokollerne er gode for slægtsforskere, hvis man har tabt sporet af en familie, der er flyttet meget. Familiens børn vil som regel have gået i skole. I protokollerne kan du finde oplysninger om barnets far og familiens adresse. Projektet for indtastning af skoleprotokollerne køres i samarbejde med Københavns Stadsarkiv.

Bemærk: Instruktioner til indeksering af skoleprotokoller findes under projekter - Indeksering af navne.
Tryk på skolerne vist herunder for at gå til protokollerne
Københavns Stadsarkiv
SkoleKvarterAntal protokollerAntal opslagIndtastede NavneKomplet indtastet
32 Mænds skole Rosenborg Kvarter179150100,00%
Amagerbro Forberedelsesskole for Piger Sundby119311100,00%
Amagerbro skole Amagerbro Kvarter62509430836,35%
Bispebjerg skole Utterslev317286212100,00%
Borgerdydskolen på Christianshavn Christianshavn Kvarter142684100,00%
Brønshøj skole Brønshøj617518473,88%
Bådsmandsstrædes skole Christianshavn Kvarter941874392,20%
Dagarbejdsskolen på Christianshavn Helligånd0000,00%
De forenede Kirkeskoler Klædebo Kvarter51466531,23%
Det kongelige Opfostringshus Christianshavn Kvarter8143610956100,00%
Det Søsterlige Velgørenheds Selskabs skole Helligånd193632100,00%
Dreslette Skole Dreslette1105259100,00%
Dronningensgades skole Christianshavn Kvarter515015934,46%
Enghave Plads skole Udenbys Vester Kvarter61824624164,80%
Enghavevejens skole Udenbys Vester Kvarter52680140,15%
Feilbergs Forberedelsesskole for drenge Udenbys Klædebo Kvarter1588906100,00%
Forchhammervejs skole Vester Kvarter12394291100,00%
Frederikssundsvejens skole Utterslev82505410,64%
Fællesskolen i Ole Suhrsgade Nørre Kvarter1881151100,00%
Gasværksvejens skole Vester Kvarter62390220,29%
Grøndalsvængets skole Utterslev21741584100,00%
Haderslevgades skole Udenbys Vester Kvarter3816711,10%
Hans Egedesgades skole Udenbys Klædebo Kvarter11281192100,00%
Hans Tavsens Gades skole Udenbys Klædebo Kvarter21774350,34%
Havremarkens skole Udenbys Klædebo Kvarter42268130,13%
Hellig Kors skole Udenbys Klædebo Kvarter6284500,00%
Hillerødgades Skole Udenbys Klædebo Kvarter238893924,74%
Hindegades skole Sankt Annæ Vester Kvarter736374860,11%
Jagtvejens skole Udenbys Klædebo Kvarter0000,00%
Kapelvejens skole Udenbys Klædebo Kvarter2193200,00%
Københavns kommunes Opdragelseshjem Udenbys Vester Kvarter416791558,58%
Laura Engelhardts højere pigeskole Vester Kvarter22211363100,00%
Maria Kirkeplads skole Udenbys Vester Kvarter456672315,19%
Matthæusgades skole Udenbys Vester Kvarter63830110,16%
Nansensgades skole Nørre Kvarter3193013708,24%
Ny Carlsberg Vejens skole Udenbys Vester Kvarter42388120,08%
Ny Sundbyvester skole Sundby11864468100,00%
Nyboder skole Sankt Annæ Vester Kvarter6267613526100,00%
Nørre Allé skole Udenbys Klædebo Kvarter44006110,07%
Nørrevold skole Nørre Kvarter7342690,03%
Oehlenschlægergades skole Udenbys Vester Kvarter4245500,12%
Prinsesse Charlottes Gades skole Udenbys Klædebo Kvarter1349513340,77%
Prinsessegades skole Christianshavn Kvarter72302250,70%
Randersgades skole Udenbys Klædebo Kvarter31999601945,47%
Ravnsborggades skole Udenbys Klædebo Kvarter44272039100,00%
Ryesgades skole Udenbys Klædebo Kvarter627922580,79%
Rådmandsgades skole Udenbys Klædebo Kvarter4199200,10%
Sankt Hans gades skole Udenbys Klædebo Kvarter4206800,00%
Sjællandsgades skole Udenbys Klædebo Kvarter2154100,00%
Skoledirektoratet Storkøbenhavn2887120,90%
Stevnsgades skole Udenbys Klædebo Kvarter21724150326,80%
Strandvejsskolen Udenbys Klædebo Kvarter42236590,58%
Sundby højere almenskole Sundby251428245,72%
Sølvgades skole Sankt Annæ Vester Kvarter640964432,37%
Tietgensgades skole Udenbys Vester Kvarter32219200,18%
Tryggelev Skole Tryggelev148336,25%
Utterslev skole Utterslev119233100,00%
Vanløse skole Vanløse2338210166,86%
Vester Voldgades skole Helligånd5333310,03%
Vibenshus skole Udenbys Klædebo Kvarter4240470,12%
Vigerslev Allés skole Vigerslev420622211,45%
Vor Frelsers kirkeskole Klædebo Kvarter159200,17%
Øresundsvejens skole Sundby419341010931,33%
Øster Farimagsgades skole Nørre Kvarter82965700936,26%
Østrigsgades skole Sundby4248011687100,00%